top of page
  • Zdjęcie autoraBTJChKK

ŚWIĘTO PODWÓJNEJ DZIEWIĄTKI – JAK SIĘ JE OBCHODZI W CHINACH?

English: "DOUBLE NINTH FESTIVAL – HOW DO CHINESE CELEBRATE THIS DAY?"


Pewien młody mężczyzna imieniem Hengjing, którego rodzice zmarli na czarcią zarazę, także podupadł na zdrowiu. Wyzdrowiał jednak i postanowił odwiedzić Nieśmiertelnego, aby nauczyć się magii i pozbyć się diabła nawiedzającego jego okolice, okolice rzeki Ru. Hengjing dotarł do celu i przekonał Nieśmiertelnego, by ten nauczył go tajemnicy pozbycia się demona. „Dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca” powiedział mu Nieśmiertelny „diabeł przybędzie do twojej wioski. Nadszedł czas, abyś wykorzystał swoje umiejętności i pomógł mieszkańcom pozbyć się diabła”. Po powrocie do domu mężczyzna kazał mieszkańcom wspiąć się na górę, założyć na siebie roślinę nazywaną Zhuyu i napić się wina chryzantemowego. Diabeł wyszedł z rzeki Ru, jednak zastygł w miejscu czując subtelny zapach Zhuyu i chryzantem. W tym czasie Hengjing natarł z mieczem i zabił czarta. Od tego czasu Chińczycy co roku obchodzą Święto Podwójnej Dziewiątki, wspinając się na wzniesienia, pijąc wino z chryzantem i delektując się specjalnym, świątecznym ciastem. Święto Chongyang (Podwójnej Dziewiątki) w tym roku przypadło na dzień 23.10.


A young man named Hengjing, whose parents died of the devil's plague, also became ill. 🤒 However, he recovered and decided to visit the Immortal to learn magic and get rid of the devil haunting his area, near the Ru River. Hengjing reached his destination and convinced the Immortal to teach him the secret of getting rid of the demon. 👹 “On the ninth day of the ninth month,” the Immortal told him, “the devil will come to your village. It's time for you to use your skills and help the residents get rid of the devil.” After returning home, the man told the inhabitants to climb the mountain, put on a plant called Zhuyu and drink chrysanthemum wine. 🍶 The devil came out of the Ru River, but he froze in place feeling the subtle scent of Zhuyu and chrysanthemums. At this time, Hengjing attacked with his sword and killed the devil. 🌼 Since then, the Chinese have celebrated the Double Ninth Festival every year by climbing hills, drinking wine with chrysanthemums and enjoying a special festive cake. This year's Chongyang (Double Nine) Festival falls today, October 23.
23 października przypada w tym roku Święto Podwójnej Dziewiątki (Chongyang Jie). Jakie są jego zwyczaje i tradycje?

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page