top of page
  • Zdjęcie autoraBTJChKK

AZJATYCKA WIEŻA CIŚNIEŃ JAKO CEL CHIŃSKICH NAUKOWCÓW

English: "ASIAN WATER TOWER AS A TARGET FOR CHINESE SCIENTISTS"


W niedzielę rano, 1.10, 18-osobowy chiński zespół ekspedycyjny dotarł na szczyt góry Cho Oyu, znanej również jako góra Qowowuyag, o wysokości 8201m n.p.m. Naukowcy ustawili na szczycie automatyczną stację pogodową, która jest drugą stacją zbudowaną w Chinach na wysokości 8000 m n.p.m. Podobne stacje i próbki lodu pomogą w badaniu interakcji antypasatów i monsunów na różnych wysokościach w regionie Himalajów w ostatnim czasie i późniejszej historii, ujawniając zmiany w „azjatyckiej wieży ciśnień” oraz zapewniając wsparcie naukowe dla ochrony ekologicznej Wyżyny Tybetańskiej. Wspomniana „azjatycka wieża ciśnień” nawiązuje do masywu Himalajów i otaczających go regionów, w tym góry Cho Oyu. #kktlumaczchinskiego www.kk-tlumaczchinskiego.pl


On Sunday morning, October 1, an 18-member Chinese expedition team reached the summit of Mount Cho Oyu, also known as Mount Qowowuyag, 8,201 m above sea level. Scientists set up an automatic weather station on the peak, which is the second station built in China at an altitude of 8,000 meters above sea level. Similar stations and ice samples will help study westerlies and monsoons interactions at different altitudes in the Himalayan region in recent and subsequent history, revealing changes in the "Asian water tower" and providing scientific support for ecological protection of the Tibetan Plateau. The mentioned "Asian water tower" refers to the Himalayan massif and the surrounding regions, including the Cho Oyu mountain.
W chińskich Himalajach zbudowano drugą wieżę pogodową, by zbadać „azjatycką wieżę cieśnień”. Czym ona jest i dlaczego jest tak istotna?

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page