top of page
  • Zdjęcie autoraBTJChKK

Chiński musical "Love Song"/ Chinese musical "Love Song"

Dnia 9-11 czerwca w Tianqiao Performing Arts w Pekinie odbędzie się premiera chińskiego musicalu "Love Song". 🎶🎙 Występ, wyreżyserowany przez Jia Ding'a i zrealizowany przez Sichuan University of Culture and Arts, opowiada historię miłości chińskiego poety Deng Yuping'a (1923-1985) i kobiety imieniem Bai Mei. Historia ta została już wcześniej podjęta na łamach powieści "Shi Ji Jue Lian" pióra Sun Caijie. Inspiracją była jednak piosenka "The Ali Mountain Girls" Xi Xiulan'a, wykonana w roku 1984 podczas Gali Festiwalu Wiosny emitowanej w CCTV. #kktlumaczchinskiego

www.kk-tlumaczchinskiego.pl


On June 9-11, the Chinese musical "Love Song" will premiere at the Tianqiao Performing Arts in Beijing. 🎶🎙The performance, directed by Jia Ding and produced by Sichuan University of Culture and Arts, tells the love story of Chinese poet Deng Yuping (1923-1985) and a woman named Bai Mei. This story has already been taken up in the novel "Shi Ji Jue Lian" by Sun Caijie. However, the inspiration was the song "The Ali Mountain Girls" by Xi Xiulan, performed in 1984 during the Spring Festival Gala broadcast on CCTV.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page