top of page
  • Zdjęcie autoraBTJChKK

Chińskie "Święto Miłości"/ Chinese "Day of Love"

Dzisiaj, tj. 20.05., przypada chińskie "Święto Miłości". 👰‍♀️🤵‍♀️💌 Data tego święta nie jest przypadkowa, albowiem liczby, z których się składa - 520 (cn. 五二零 - "Wǔ'èr líng") - pod względem fonetycznym brzmią podobnie do zdania "Kocham Cię" (cn. 我爱你 - "Wǒ ài nǐ"). Przed tym dniem dochody ze sprzedaży biżuterii (obrączek w szczególności), bukietów i innych upominków wyrażających uczucia rosną - w ciągu ostatnich dwóch tygodni jest to wzrost rzędu 40%. Tego dnia również ma miejsce wiele oficjalnych zaręczyn oraz rejestracji związków małżeńskich. Oblężenie urzędów stanu cywilnego jest tak duże, że muszą zostać powzięte specjalne przygotowania. W samym Pekinie odbyło/ odbędzie się dzisiaj ponad 4400 uroczystości zaślubin. #kktlumaczchinskiego


Today, i.e. May 20, is the Chinese "Day of Love". 👰‍♀️🤵‍♀️💌 The date of this holiday is not accidental, because the numbers that it consists of - 520 (cn. 五二零 - "Wǔ'èr líng") - phonetically sound similar to the sentence "I love you" (cn. 我爱你 - " Wǒài nǐ"). Prior to this date, revenue from the sale of jewelry (in particular, wedding rings), bouquets and other gifts expressing affection is increasing - in the last two weeks it is an increase of 40%. Many official engagements and marriage registrations also take place on this day. The siege of the registry offices is so great that special preparations must be made. More than 4,400 wedding ceremonies have taken place in Beijing alone today.


#wuerling#loveday#lovefestival#chinesevalentines#chinesedayoflove#woaini#Iloveyou#commercialholidays#chineseholidays#chineseculture#chineseeconomy#economy#chinesesales#sales#love#marriage#chineselarriage#engagement#weddings#weddingrings#China#chineseinterpreter#chinesetranslator
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page