top of page
  • Zdjęcie autoraBTJChKK

Festiwal Shoton w tybetańskiej Lhasie

English title: "Shoton Festival in Tibetan Lhasa"


Jak co roku, w stolicy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, Lhasie, ma miejsce tybetański Festiwal Shoton, znane inaczej jako "Święto Jogurtu" (w języku tybetańskim "sho" oznacza "jogurt", "ton" - bankiet). 🗻📿 Do miasta ściąga tłum wiernych oraz turystów, by podziwiać specjalnie przygotowaną na tę okazję niebotycznych rozmiarów "thangkę". Thanki to kunsztowne malowidła bądź misterne hafty na jedwabiu o charakterze religijnym (tj. buddyskim). Festiwal trwa siedem dni, a jego główne obchody mają miejsce w buddyjskiej świątyni Drepung. Podczas wydarzenia podziwiać można także wiele innych atrakcji, takich jak pokazy artystyczne, opera tybetańska, wyścigi konne czy turniej tybetańskich szachów. Festiwal rozpoczyna się od buddyjskiej ceremonii uroczystego przeniesienia thanki na obszar wystawowy przy wtórze rogów dharmy. Obchodzi zbiegają się z letnimi rytuałami odosobnienia mnichów. Tradycyjnie mieszkańcy Lhasy przynoszą duchownym jogurt w ramach jałmużny.


Polecana lektura: Ye Zhou "W moim namiocie zamieszkał pokój"

www.kk-tlumaczchinskiego.pl


As every year, in the capital of the Tibet Autonomous Region, Lhasa, the Tibetan festival of Shoton, otherwise known as the "Yogurt Banquet" (in Tibetan "sho" means "yogurt", "ton" - banquet) takes place. 🗻📿 Crowds of believers and tourists come to the city to admire the "thangka" specially prepared for this occasion. Thankas are religious (buddhist) intricate paintings or embroidery on silk. The festival lasts for seven days, and its main celebrations take place at the Drepung Buddhist Temple. There are also many other attractions during the celebration, such as art performances, Tibetan opera, horse racing and a Tibetan chess tournament. The festival begins with the Buddhist ceremony of the thanka ceremonial transfer to the exhibition area with the accompaniment of dharma horns. The celebrations coincide with the monks' summer retreat rituals. Traditionally, the people of Lhasa bring yogurt to monks as alms.


Reading recommendation: Ye Zhou "Peace Within My Tent"
Czym jest tybetański festiwal Shoton? Jakie jest właściwie znaczenie słowa "sho-ton"?

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page