top of page
  • Zdjęcie autoraBTJChKK

Jadeit na wystawie Muzeum Shanxi w Taiyuan

English title: "The jade on Shanxi Museum's exhibition in Taiyuan"


Muzeum Shanxi w mieście Taiyuan otworzyło wystawę wspaniałych artefaktów, dla których w większości "budulcem" był jadeit. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk w grobowcu Markiza Mu z Królestwa Jin, a obiekty datowane są na okres Zachodniego Zhou (ok. XI w. - 771 r. p.n.e.). ⏳💎 Markiz Mu był dziewiątym władcą domeny Jin na obszarze obecnego hrabstwa Quwo. Relikty przeszłości przetrwały w miejscu spoczynku Mu i jego dwóch żon przez blisko 3000 lat. W sumie znaleziono aż 4280 obiektów, gdzie 800 z nich stanowiły wyroby jadeitowe. Resztę były to głównie naczynia i przedmioty użytkowe wykonane z brązu. Pierwsze wykopaliska w tym rejonie były prowadzone już w 1993 roku. #kktlumaczchinskiego

www.kk-tlumaczchinskiego.pl


The Shanxi Museum in the city of Taiyuan has opened an exhibition of magnificent artifacts made of jade found during excavations in the tomb of the Marquis Mu of the Jin Kingdom, dating for the Western Zhou period (c. 11th century - 771 BC). ⏳💎 The Marquis Mu was the ninth ruler of the Jin Domain, on today's Quwo County. Relics of the past have survived at the resting place of Mu and his two wives for nearly 3,000 years. In total, as many as 4,280 objects were found, 800 of which were made of jade. The rest were mainly utensils and utilitarian items made of bronze. The first excavations in this area were carried out already in 1993.
Do czego służył jadeit w starożytnych Chinach? Wspaniałe artefakty z Shanxi.
Do czego służył jadeit w starożytnych Chinach? Wspaniałe artefakty z Shanxi.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentarze


bottom of page