top of page
  • Zdjęcie autoraBTJChKK

Okres Końca Upałów w chińskim kalendarzu księżycowym

English title: "'End of Heat' season in Chinese lunar calendar"


Chiński kalendarz tradycyjny dzieli się na 24 okresy słoneczne. Obecnie wchodzimy w okres Końca Upałów (ch. 处暑 Chùshǔ; 23 sierpnia - 7 września). Czym się charakteryzuje ten wczesno-jesienny sezon? Po pierwsze, jest to czas intensywnych żniw, chińscy rolnicy zaczynają zbierać owoce swojej wcześniejszej, ciężkiej pracy. Jest to także moment, w którym następują wahania temperatur i pogody, mogące prowadzić do uczucia zmęczenia i osłabienia - dlatego zalecane jest dbanie o zdrową dietę, ćwiczenia i otaczanie się pro-zdrowotną roślinnością. Jeżeli już jesteśmy przy diecie, to nie sposób pominąć pysznych potraw z kaczki! To właśnie w okresie 处暑 kaczyna cieszy się szczególną popularnością. W sezonie Końca Upałów ma miejsce kwitnienie bardzo wyjątkowej rośliny, jest nią Cereus Kwitnący Nocą, zwany także Królową Jednej Nocy. Nazwa ta bierze się stąd, że Cereus zakwita po zmierzchu i tylko wówczas podziwiać można jego wspaniałe kwiaty. Kolejnym charakterystycznym zjawiskiem jest "Podziwianie obłoków", tj. coraz częstszy widok pojedynczych, bardziej "zbitych" chmur, przyjmujących przeróżne kształty i pozostawiających spore pole dla fantazji. Wzdłuż wybrzeża Morza Południowochińskiego, w prowincji Zhejiang, jest to z kolei początek regionalnych festiwalów połowu ryb, co oznacza, że już wkrótce w rejonach tych będzie można skosztować bogactwa dań rybnych. #kktlumaczchinskiego www.kk-tlumaczchinskiego.pl


The traditional Chinese calendar is divided into 24 solar periods. We are currently entering the time of "End of Heat" (ch. 处暑 Chùshǔ). What characterizes this early-autumn season? Firstly, it is a time of intensive harvest, Chinese farmers are beginning to reap the fruits of their previous hard work. It is also the moment when temperature and weather fluctuations occur, which can lead to a feeling of fatigue and weakness - that's why it is recommended to take care of a healthy diet, exercise and surround yourself with pro-health plants. If we are already on a diet, it is impossible to skip the delicious duck dishes! It is during the 处暑 period that duck meat is especially popular. During the End of Heat season, a very special plant blooms, it is the Night Blooming Cereus, also known as the One Night Queen. This name comes from the fact that cereus blooms after dusk and only then you can admire its magnificent flowers. Another characteristic phenomenon is "Admiring the clouds", i.e. an increasingly frequent view of individual, more "compact" clouds, taking various shapes and leaving a lot of room for fantasy. Along the coast of the South China Sea, in Zhejiang province, this is the beginning of regional fishing festivals, which means that soon there will be a wealth of fish dishes in these areas.
W Chinach wchodzimy w okres "Końca Upałów" - po chińsku: "Chushu". Czym się on charakteryzuje?

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page