top of page
  • Zdjęcie autoraBTJChKK

TECHNIKI RELAKSACYJNE U MŁODYCH CHIŃCZYKÓW

ENGLISH TITLE: „CHINESE YOUNGER GENERATIONS’ RELAXING TECHNIQUES”


W obecnych czasach tempo życia i wymagania dotyczące przeciętnej jednostki wciąż rosną, a wraz z nimi rośnie stres młodych ludzi. W Państwie Środka rzecz wygląda podobnie, toteż młodsze pokolenia Chińczyków testują różne techniki relaksacyjne, szukają swojej własnej drogi do poczucia spokoju i odprężenia. W tej materii zwracają się najczęściej ku mediom społecznościowym oraz wracają do zabawek z dzieciństwa. W Chinach coraz lepiej kwitnie przemysł produkujący przedmioty służące rozładowaniu napięcia związanego z pracą i codziennymi obowiązkami. Tego rodzaju rodzimi producenci rosną dosłownie jak „grzyby po deszczu”.


Ostatnio rekordy popularności bije Zwierzak-Mango [芒狗 – lit. Mango Pies, na zasadzie podob. fonetycznego: Mangguo – mango <-> Manggou – Mango + pies]. Jest to ręcznie przygotowana „zabawka” relaksacyjna, której bazą jest nasiono owocu mango, które ma odpowiedni, jajowaty kształt. Oczyszczone z owocowego miąższu, umyte i dokładnie wysuszone „zwierzątko” ma miłe w dotyku futerko. Do wykonania podobnych „terapeutycznych” milusińskich wykorzystać można dowolne materiały – kamień czy tekturę. Jako przedmiot odstresowujący służyć mogą także drewniane koraliki nawleczone na sznurek.


Innym trendem wśród młodych Chińczyków jest kontakt z naturą… Bardzo bliski kontakt. Od pewnego już czasu popularne stało się np. przytulanie drzew. Ba, w większych miastach, jak w Pekinie czy Szanghaju, organizowane są całe grupy terapeutyczne, które wspólnie udają się w plener i praktykując czuły uścisk z Matką Naturą. Wielu praktykujących przyznaje, że po takim ćwiczeniu stres z całego dnia „magicznie” wręcz ustępuje, a w nocy nie pojawiają się już tak duże problemy z zaśnięciem.


Na część osób mierzących się z nadmiarem stresu najlepiej działają dopasowane filmiki dostępne w social mediach. Przez „dopasowane” rozumieć należy takie, które mają na celu relaksację. Z pozoru banalne, w przypadku części odbiorców przynoszą bardzo dobre efekty – krojenie kostek mydlanych, wyciskanie ciastoliny, rozczesywanie końskiej grzywy etc. działają na niektórych kojąco.


Jeżeli nie przemawia do nas ani ćwiczenie manualne przy tworzeniu „antystresowego pupila”, ani obejmowanie pnia drzewa, to naprzeciwko wychodzą nam liczni producenci zabawek i usługodawcy z branży „stress relief” (pl. „Spuszczenie ciśnienia”). W Państwie Środka działa obecnie ponad 800 firm, których nazwa, zakres działalności, produkty, usługi lub znak towarowy zawierają określenie „stress relief”. Tylko w samym 2022 roku dodano przeszło 70 nowych podmiotów zajmujących się tym obszarem.


Prosta instrukcja wykonania Mango Psa: https://www.youtube.com/watch?v=fqQFBT193ZcENGLISH VERSION:


Nowadays, the pace of life and the demands placed on the average individual continue to increase, as well as the stress which young people experience in everyday life. In the Middle Kingdom, the situation is similar, so younger generations of Chinese are testing various relaxation techniques, looking for their own way to a sense of peace and relaxation. In this matter, they most often turn to social media and return to childhood toys. In China, the industry producing items to relieve the tension associated with work and everyday duties is increasingly flourishing. These types of domestic producers are springing up fast.


Recently, the Mango Pet [芒狗 – lit. Mango dog, phonetic similiarity: Mangguo – mango <-> Manggou – Mango + dog]. It is a hand-made relaxation "toy" based on a mango seed, which has an appropriate, ovoid shape. The "pet", cleaned of fruit pulp, washed and thoroughly dried, has nice-to-touch fur. Any materials can be used to make similar "therapeutic" toys - stone or cardboard. Wooden beads strung on a string can also be used as a stress-relieving item.


Another trend among young Chinese is contact with nature... Very close contact. Tree hugging, for example, has become popular for some time now. In fact, in larger cities, such as Beijing or Shanghai, entire therapeutic groups are organized, which go outdoors together and practice a tender embrace with Mother Nature. Many practitioners admit that after such an exercise, the stress of the whole day "magically" disappears, and they no longer have problems falling asleep at night.


Some people dealing with excess stress are best helped by specific videos available on social media. By "specific" we mean those that are aimed at relaxation. Seemingly trivial, for some recipients they bring very good results - cutting soap bars, squeezing play dough, combing a horse's mane, etc. can have a soothing effect in some cases.


If neither the manual exercise of creating an "anti-stress pet" nor the act of hugging a tree trunk appeal to us, numerous toy manufacturers and service providers from the "stress relief" industry come to our aid. There are currently over 800 companies operating in the Middle Kingdom whose name, scope of activity, products, services or trademark contain the term "stress relief". In 2022 alone, over 70 new entities dealing with this area were added to national companies base.


Quick manual to make your own Mango Dog: https://www.youtube.com/watch?v=fqQFBT193Zc


HASHTAGS:Młode pokolenie Chińczyków funkcjonujące w warunkach permanentnego stresu stara się znaleźć dla siebie odpowiednie techniki relaksacyjne. Z pomocą przychodzą nie tylko producenci antystresowych zabawek, ale także domowe przepisy na stres, kontakt z naturą czy filmiki w social mediach. Na czym to dokładnie polega?

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page