top of page
  • Zdjęcie autoraBTJChKK

Współczesny humor w historycznej otoczce/ Modern humor in a historical setting

Czy chińską historię starożytną da się przedstawić w przystępny, zabawny sposób? 🎭🪘 Owszem! Udowodnili to artyści, wykładowcy oraz studenci, syczuańskiego Communication University of China, którzy niedawno wystawili spektakl pt. "Wesoła Pieśń Okresu Prosperity" (cn.: 盛世欢歌), nawiązujący do historii starożytnej dynastii Han (206 r. p.n.e. - 220 r. n.e.). Przedstawienie można było obejrzeć w Chińskim Muzeum Narodowym od 26 do 28 maja. Centralne miejsce w sztuce zajęła figurka błazna z bębnem, taka, jaką w czasach Hanów umieszczano w grobowcach władców, członków ich rodziny czy arystokratów. W fabule umieszczono wiele z elementów "baixi" (cn.: "百戏") - setek antycznych sztuk - do których zaliczają się: akrobacje, gra na instrumentach, występy taneczne itd., charakterystyczne dla omawianej epoki. Sztuki antyczne w nowatorski i niekiedy zabawny sposób połączono z elementami współczesnej kultury popularnej. #kktlumaczchinskiego

www.kk-tlumaczchinskiego.pl


Can Chinese ancient history be presented in a simple and funny way? 🎭🪘 Yes! This was proved by the artists, lecturers and students of the Sichuan Communication University of China, who recently staged a performance entitled "Joyful Song for Flourishing Times" (cn.: 盛世欢歌), referring to the history of the ancient Han dynasty (206 BC - 220 AD). The performance was on view at the Chinese National Museum from May 26 to 28. The central place in art was occupied by a fstatue of a jester with a drum, the same was placed in the tombs of rulers, their family members and aristocrats in Han times. Many of the elements of "baixi" (cn.: "百戏") - hundreds of ancient arts - were included in the plot, including acrobatics, playing instruments, dance performances, etc. - what was characteristic for the era. Ancient arts were combined in an innovative and sometimes funny way with elements of contemporary popculture.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page